İdeal İşinizi Nasıl Bulursunuz?

Sevdiğiniz işi yapmak ve sizin için en ideal işi bulmak, daha mutlu ve sürdürülebilir bir iş yaşam için ilk kurallardan biri. Gerçekten yapmayı sevdiğiniz bir işte çalışıyor olmak sabahları bile daha mutlu uyanmanızı sağlar. Bu yüzden pek çok insan ideal işini aramakta ya da hayalindeki işi kurmakta. Peki ideal iş nasıl bulunur? İş aramak, iş değiştirmek şüphesiz ki tüm çalışanlar için zorlu ve sancılı durumlardan biri. Ancak yeni başlanacak olan iş ve bu işin sağladığı imkânlar beklentileri karşılıyorsa yeni iş süreci çok daha kolaylaşır. Bu yüzden esas olan ideal ve sevdiğiniz bir işi yapacak olmanız…
Eğer siz de ideal işinizi bulmak istiyorsanız, sizler için derlediğimiz önerileri inceleyebilirsiniz.
İdeal İşini Bulmak İsteyenlere Tavsiyeler

İdeal işinizi bulabilmek için birtakım aşamalardan geçmenizde yarar var. Tüm bu adımları izledikten sonra sevdiğiniz bir işi daha kısa sürede bulabilmeniz kolaylaşacaktır.

İdeal İşinizi Tanımlayın: İdeal işimi nasıl bulurum sorunuza yanıt bulabilmek için öncelikle ideal işinizi tanımlamanız gerekiyor. Herkesin “ideal”i farklı olacağından, siz de kendi biricik idealinizi bulmalısınız. Örneğin; bir kişi için ideal iş kendi işini yapmak ve kendi işinin patronu olmak iken bir başkası için ideal için kurumsal bir firmada üst düzey bir yönetici olmak olabilir. Bu yüzden öncelikle hayalinizdeki işi doğru bir şekilde tanımlayarak, hedefinizi net bir şekilde belirleyin.

“İdeal”inizi Bulmayı Kolaylaştırın: Eğer ideal işinizin ne olduğu konusunda kafa karışıklıkları yaşıyorsanız ya da yapmak istediğiniz şeyi gerçekten isteyip istemediğinize karar veremiyorsanız, kariyer değerlendirme ve kişilik testlerine katılabilirsiniz. Birçok iş gücü merkezi ve çevrimiçi iş web siteleri bu değerlendirme testlerini ücretsiz olarak sunmakta ve sahip olabileceğiniz becerileri belirlemenize yardımcı olmaktadır. Bu testler sayesinde ne tür alanlarda başarılı olacağınızı, hangi kaslarınızın daha güçlü olduğunu ve hangi kişisel özelliklerinizin daha fazla öne çıktığını öğrenebilirsiniz.

Nasıl Bir Yerde Çalışmak İstediğinizi Netleştirin: İdeal işinizin ne olduğuna karar verdikten sonra nasıl bir yerde çalışmak istediğinizi netleştirmeniz gerekiyor. Örneğin; mevcut işinizden ayrılmanızı tetikleyen ya da bu işte mutsuz olmanıza neden olan faktörleri düşünerek yeni işinizde kesinlikle beklentinize uymayan noktaları çıkarabilirsiniz. Mesela ofis ortamında serbest kıyafetle çalışırken mi daha mutlusunuz yoksa klasik giyinmenin zorunlu olduğu bir plaza ortamı size daha mı çok hitap ediyor? Birçok insan için de ideal iş haftanın belli günleri evden çalışabildiği bir iştir. Eğer durum sizin için de böyleyse o halde bunu da beklentileriniz arasına eklemelisiniz.

Nasıl bir yerde çalışmak istediğinizi netleştirirken şirketin konumu ve çalışma şartları konusundaki beklentilerinizi de keskin olarak belirlemeyi ihmal etmeyin! Örneğin hayalinizdeki iş evinizden çok uzaktaysa bu durum bir süre sonra yolda geçirilen trafik sürelerinin sizi mutsuz etmesine neden olabilir. Ya da oturduğunuz yerden çok memnunken taşınmak durumunda kalabilir ve belki de pek de sevmeyeceğiniz bir lokasyonda yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden işe yalnızca tek boyutlu olarak yaklaşmayıp, pek çok ihtimaller açısından değerlendirmek gerekiyor. Bu sayede kafanızdaki tüm soru işaretlerini gidererek, ideal işinize çok daha fazla yaklaşabilirsiniz.

Etrafa Bilgi Yaymaktan Çekinmeyin: Birçok insan iş arama sürecinde olduğunu ya da farklı bir iş yapmak istediğini çevresiyle paylaşmaya çekinir. Oysa iş fırsatı belki de çok yakınınızda bekliyordur fakat sizin haberiniz dahi olmuyordur… Bu yüzden iş aradığınızla ve hangi işi yapmak istediğinizle ilgili etrafınıza bilgi yayarak, ideal işinizin sizi çok daha kısa sürede ve çok daha kolay bir şekilde bulmasını sağlayabilirsiniz. Zira çevrenizde belki de tam sizin hayalinizdeki işle meşgul olan ve yanına çalışan arayan biri olabilir. Etrafa bilgi yayarak ayrıca çevrenizdeki insanların eleman arayan diğer kişilere sizi önermesini sağlayabilir; bu sayede kolaylıkla yeni bir işin kapısını aralayabilirsiniz. Yani iş arama sürecinde çevreyi haberdar etmek iş bulma sürecini kısaltan önemli adımlardan biridir.

Bunu biliyor muydunuz?
Dünya ölçeğinde yapılan araştırmalara göre, iş değiştiren kişilerin %60’tan fazlası, yeni pozisyonlarını bir tanıdık vasıtasıyla bulmaktadır. %22’lik grup şirketlere doğrudan başvurmakta, geriye kalan %18 ise yeni işlerine iş ilanı platformları veya İnsan Kaynakları Danışmanlığı aracılığıyla kavuşmaktadır.Pek Çok Farklı Kanaldan İş Arayın: İdeal işinizi ararken kullanabileceğiniz kanallardan biri yukarıda da bahsettiğimiz gibi çevre. Ancak kendinizi yalnızca bununla sınırlandırmayın, iş arama sürecinde tüm kanallardan faydalanın. İdeal işinizi bulmaya çalışırken gerekirse sosyal medyanın gücünden yararlanabilir, iş arama portallarını kullanabilir, firmaların kendi insan kaynakları departmanları ile iletişime geçebilir ya da doğrudan firmalara CV’nizi iletebilirsiniz.

CV’nizi Genişletin: İdeal işinizi bulma sürecinde geniş bir vaktiniz olacaktır. Bu süreyi verimli bir şekilde değerlendirerek hem CV’nizi genişletebilir hem de ideal işinizle ilgili kendinizi daha fazla geliştirebilirsiniz. Bu sayede hayalinizdeki işe bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Bunu yapmak için ilgi duyduğunuz ya da alanınızla ilgili eğitim ve seminerlere katılabilir, ücretli veya ücretsiz sertifika programlarına dahil olabilirsiniz. Ayrıca ideal işinizi arama sürecinde bir yandan da bu iş ile ilgili gelişmeleri takip etmeyi unutmayın!

Planlı Bir Şekilde Hareket Edin: İdeal işinizi ararken boşlukta kaybolmamak için planlı hareket etmeniz gerekiyor. Bu süreçte ilk olarak kendi önceliklerinizi belirleyin ve neredeyse attığınız her adımı not edin. Bu sayede zaman kazanır, organize olabilir ve hata yapmayı engelleyebilirsiniz. Planlı hareket etmek için dilerseniz bunun için özel olarak oluşturulan uygulamaları ya da bilgisayarınızdaki herhangi bir not alma programını kullanabilirsiniz. Yaptığınız ve yapacağınız her şeyi kayıt altında tutun… Aradığınız kişileri, özgeçmiş yolladığınız şirketleri, mülakat deneyimleriniz, sorulan soruları, verdiğiniz cevapları, vs.

Piyasayı Araştırın: İster ideal işinizi arıyor olun isterseniz de hayalinizdeki işi kuruyor olun her iki senaryoda da piyasa araştırması yapmak büyük önem taşıyor. Sektörleri, şirketleri, büyüyen iş alanlarını araştırmak ve tüm bunlara hâkim olmak çok daha doğru bir strateji planı yapmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca eğer idealinizdeki işin yurtdışına açılmasını ve böylece yaptığınız işle yurtdışında da bağlantınızın olmasını istiyorsanız halihazırda dış pazarlara açılmış ya da açılacak olan şirketleri incelemeyi de unutmayın.

Pes Etmeyin: İdeal işinizi bulmak için çıktığınız yolda asla pes etmeyin. İlk önce başaramazsanız tekrar tekrar deneyebileceğinizi unutmayın. Pek çok insan ideal işine kavuşmadan önce yaşamı boyunca çeşitli kariyer değişikliklerinden geçer. Sonunda keyif alacağı bir iş yapmak ve kariyerini bu yönde şekillendirebilmek birçok kişinin hayali. Siz de hayalinizi gerçekleştirebilmek istiyorsanız vazgeçmemeniz gerektiğini unutmayın.

İdeal İşinizin Ne Olduğuna Karar Verirken Bu Yöntemleri Kullanabilirsiniz

Yaptığınız iş sizi mutlu etmiyor ancak ideal işinizin de ne olduğuna bir türlü karar veremiyor musunuz? TED 2015 Ödülü’ne layık görülen Dave Isay, TED konuşmasında mesleklerine tutkuyla bağlı insanların içinde bir ateş olduğunu söyler. Öyle ki bu insanlar sabah ofislerine gidip işlerinin başına geçmek için adeta can atarlar. Bu insanların ideal mesleklerini nasıl bulduklarına dair hikâyeleri “Callings: The Purpose and Passion of Work” kitabında derleyen Isay, bu kitaptan 7 temel ders çıkarmış ve TED için yazdığı bir makalede yayınlamıştır.

Bu makaleye göre Isay’in 7 maddelik ideal iş bulma rehberi şu şekilde:

1. İdeal işiniz Venn diyagramındaki 3 şeyin kesişimi olmalıdır.
Bilindiği gibi Venn diyagramı, çeşitli veri kümeleri arasındaki ilişkinin grafiksel bir gösterimidir. İyi olduğunuz bir işle uğraşmak, takdir görmek ve işinizin insanların yaşamlarına katkı sağladığına inanmak. İşte bu üç kriter Venn diyagramında kesiştiğinde, ideal işiniz orada duruyor demektir. Birçok farklı meslek grubu ve birçok farklı insan tipi olduğu için her insan için bu 3 kriteri de sağlayan meslek dalı farklıdır. Sizin için bu 3 kriteri bir araya getiren mesleği tanımlayarak, ideal işinizi bulma yolculuğunda kolaylık elde edebilirsiniz.2. 
Mesleğiniz çoğu zaman zorlu deneyimlerin ardından belirir.
Mesleğiniz genellikle zorlu şartlar ve acı veren bir durumun ardından belirir. Kişinin en zor deneyimlerinden hayatına anlam kazandıran yepyeni bir yol ortaya çıkabilir. Adeta bir silkinme hissi ile gelen bu aydınlanma sonrası insanın önceliklerini belirlemesi hız kazanır, bir an evvel kendi için gerçekten önem taşıyan şeyleri hayata geçirmek ister.

3. İdeal işinizi keşfetmek ve bu yeni yolda devam etmek cesaret ister.
Birçok insan hayatının mesleğini yapma yolculuğunda birçok baskı, tehdit ve zorbalıkla karşı karşıya kalmıştır. Mesela 1952’de ilk zenci Nascar sürücüsü olan Wendell Scott’un ölüm tehditleri almasına rağmen yarışlara devam ettiğini biliyor muydunuz? Statükonun karşısında durma cesareti gösteren ve hayalindeki işi değişimin çevresine kuran insanlar; umutla ve canla başla çalışırlar. Siz de ideal işinizi keşfetme yolunda yılmadan devam ettiğinizde başarıya ulaşabileceğinizi unutmayın.

4. Çoğu zaman başkaları sizi ideal mesleğinize doğru iter.
Bazen ideal mesleğiniz sizin araştırma, çaba ve gücünüzle değil çeşitli rastlantılar, bağlantılar yoluyla veya kişiler aracılığıyla karşınıza çıkar. Böyle zamanlarda bu fırsatları iyi değerlendirmek ideal mesleğinize kavuşabilmeniz açısından önemlidir. Fırsatlar edindiğinizde kendinizi gerçekten fark edip birtakım sorulara yanıt bularak fırsatları değerlendirebilirsiniz.

5. 
Asıl önemli olan mesleğinizi belirledikten sonra yapacaklarınızdır.
Hayatınızın mesleğini, ideal işinizi bulmak bile her ne kadar tek başına oldukça değerli olsa da asıl önemlisi mesleğinizi bulduktan sonra yapacaklarınızdır. İdeal işinizi bulduktan sonra her şeyin bitmeyeceğini aksine her şeyin yeni başlayacağını unutmayın. Hayatınız boyunca ne ile uğraşmak istediğinizi bulmak çok büyük bir keşiftir fakat mesleği öğrenmek ve bu süreçte ter döktükten sonra o mesleği icra etmek işin asıl meşakkatli kısmıdır.

6. 
Yaşın önemsiz bir detay olduğunu unutmayın.
Isay, gerçek yaşam öykülerini incelerken, mesleğini bulmada yaşın hiç de önemi olmadığının farkına varır. Bazı insanlar daha çocuk yaştayken onu neyin mutlu ettiğini bilirken; kimileri ise orta yaşlarında neye heyecan duyduğunu, hangi işin ona yaşama sevinci verdiğini keşfeder. Dolayısıyla bu yolculukta her insanın serüveni farklıdır. Sizin için en ideal işi bulduğunuzda, yaşınızın kaç olduğunun aslında pek de bir önemi yoktur.

7.Hayatınızın mesleği ille de yüklü bir maaşla gelmez.
Sevdiğiniz işi yapabilmek için belki de iyi gelir getiren ancak sizi tam olarak tatmin etmeyen işinizi bırakmanız gerekiyor. İdeal iş, peşinden sürüklerken daha az para kazanma fırsatı sunsa bile günün nasıl geçtiğinin farkına bile varmayacağınız bir deneyim yaşatır. Bu yüzden zaman içerisinde kabarık maaş yerine yaratacağınız manevi değerler ve dönüşün mükemmelliği size daha iyi hissettirecek olabilir.

Daha mutlu bir yaşam ve sürdürülebilir bir meslek edinimi için ideal işinizi bulmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyin!