Evde Çalışma Alanı Nasıl Yaratılır?

Özellikle pandemiyle de birlikte evden çalışanların sayısı hayli artış gösterdi. Kimilerinin halihazırda evde bir çalışma alanı bulunurken kimileri ise bu duruma hazırlıksız yakalandı. Evde bir çalışma alanının olması kişinin çalışma verimliliği ve motivasyonunda büyük rol oynadığından eğer evden çalışıyorsanız ve hala bir çalışma alanınız yoksa, girişimlere şimdiden başlamanızı öneririz. Çünkü evinizde düzenli ve rahat bir çalışma alanı oluşturmak, yerinizden kalkıp işe koyulmanızı sağlayacak önemli bir motivasyon kaynağı olacaktır. Temiz, düzenli, ferah bir çalışma ortamı çalışma veriminizi destekler. İster geniş ister küçük bir çalışma alanı olsun, kendi zevkinize ve ruhunuza göre harika dekoratif görünümler ortaya çıkarabilirsiniz. Çalışma odası dekore etme sürecinde ihtiyacınız olan tüm bilgi ve tüyoları sizler için derledik!

Çalışma Alanında Kullanılacak Eşyalar Nasıl Olmalı?

1. Çalışma Masası Seçimi
Seçeceğiniz çalışma masasında en önemli kriter rahatlık olmalıdır. Oturduğunuz zaman kendinizi rahat hissediyor ve rahatça çalışabiliyor olmanız gerekir. İdeal çalışma masası ölçüleri, masa ile bacak yüksekliği arasında yeteri kadar boşluk olacak şekilde belirlenmelidir. İdeal masa yüksekliği çoğunlukla 73-75 cm’dir. Ayrıca otururken bacak bacak üstüne atıldığında da bacağın masaya değmeyeceği yükseklik tercih edilmelidir.

Çalışma masasının genişliği de önemli bir noktadır. Ferah ve tertipli bir çalışma alanı oluşturmayı sağlayan en önemli dekorasyon elemanlarından biri olan çalışma masasının; çalışırken kullanılan ekipmanlar için yeterli genişlikte olması büyük önem taşır. Monitör, klavye, bilgisayar ya da kitap, defter gibi çalışma ekipmanlarınızı göz önünde bulundurarak masa genişliği seçimini bunlara göre yapabilirsiniz.

Çalışma masasını ideal yükseklik ve genişlikte seçmek kadar önemli bir başka noktada masanın sağlamlığı. Uzun ömürlü ve kaliteli bir masa satın almak istiyorsanız MDF ya da ağaçtan üretilen masaları tercih edebilirsiniz. Sizin için en uygun çalışma masasını bulduktan sonra sıra da masa düzeni var. Çalışma masası düzeni yaparken şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • Çalışma masası gereğinden fazla kalabalık olmamalıdır,
 • Çalışma masasının üzerinde dikkat dağıtıcı objeler bulunmamalıdır,
 • Çalışma masası mümkün olduğunca sade bir şekilde dekore edilmelidir,
 • Çalışma masasının bulunduğu yerin duvarını canlı ve renkli olarak boyatmak çalışma motivasyonunu arttırabilir,
 • Çalışma masasının konumunun güneş gören bir yer olarak belirlenmesi çok daha iyi olabilir,
 • Çalışma masasındaki düzen ve tertibi koruyabilmek için düzenli olmaya çalışmak önemlidir,
 • Çalışma masasını düzenlerken zevkinize uygun objeler seçmeye özen gösterin. Örneğin; sizi motive edecek resim ya da sözleri masanızın üzerine bir çerçeve içinde koyabilirsiniz.
 • Dilerseniz masasının üstünde yer alan duvara raf yaptırarak kitap, defter ve çeşitli objelerinizi bu alana yerleştirebilirsiniz,
 • Çalışma lambası gibi gece de rahatça çalışmanızı sağlayacak ışıklandırmalardan faydalanabilirsiniz.

2. Çalışma Koltuğu Seçimi
Çalışma koltuğu seçimi, çalışma alanındaki mobilyalar arasında en önemlilerden biridir. Eklem ve kas rahatsızlıkları, bel ve sırt ağrıları gibi sorunları yaşamamak ya da minimize etmek için kaliteli ve insan sağlığına uygun bir çalışma sandalyesi tercih etmelisiniz.

Çalışma koltuğunun doğru duruş ve omurganın doğal eğrisini destekleyecek şekilde seçilmesi gerekir. Sağlıklı bir çalışma koltuğu şu özelliklere sahip olmalıdır:

 • Çalışma koltuğunun ideal yüksekliğinin oluşturulabilmesi için koltuğun, aşağı yukarı ayarlanabilir olması gerekir. Çalışma masasının yüksekliğini en doğru biçimde ayarlamak için bacakların yere paralel ve ayakların yere tam basacak şekilde olduğu nokta tercih edilmelidir.
 • Çalışma koltuğun yüksekliği kadar önemli bir başka detay da genişliği. Çalışma koltuğunun genişliği yeterli oturma alanına sahip ve vücut genişliğine uygun olmalıdır. Koltuğa oturulduğu zaman kolları yandaki kolçaklara değmeyi zorlaştıracak kadar büyük olmamalı ve oturulduğunda üst bacağı tamamen desteklemelidir.
 • Çalışma koltuğunun ayrıca bel desteği ve sırt yüksekliği de vücut yapınıza uygun olmalıdır. Bel desteği, bel boşluğu ve omurganızı destekleyecek bir koltuk seçmelisiniz. Koltuğun sırt yüksekliğini vücut yapınıza uygun olacak, bacak ve kollarınızın pozisyonunu da destekleyecek şekilde ayarlamalısınız.
 • Çalışma koltuğu seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da koltuğun ayarlanabilir kolçaklı olması. Ayarlanabilir kolçaklar, vücut ölçülerinize ve çalışma pozisyonunuza uyum sağlar. Böylece omuz, kol, dirsek ve bileklerde oluşabilecek sağlık problemleri en aza indirilebilir.
 • Alacağınız çalışma koltuğunun dönebilir olması da kriterleriniz arasında yer alabilir. Sabit değil, dönebilir özellikli çalışma koltuğu vücudunuzu zorlamamanıza yardımcı olur.
 • Çalışma koltuğunun oturma şekliniz ve yüksekliğinize göre ayarlanabilen boyun desteğinin bulunması, boyun ağrıları ve yorgunluğunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Çalışma alanını düzenli ve şık kılmak kadar önemli detaylardan biri de sağlıklı kılmak. Çalışma masası ve çalışma koltuğunu yukarıda saydığımız maddelere dikkat ederek tercih ettiğinizde ideal çalışma alanını yaratmak için hazırsınız demektir. Sırada çalışma odası dekorasyonu var!

Çalışma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Çalışma odası dekorasyonu aslında tamamen özgür olduğunuz bir konudur. Ancak çalışma alanı dekorasyonunu yaparken verimliliği arttıracak tüyolara da dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

Çalışma odası dekorasyonu yaparken ilham almak önemli. Dekorasyon dergileri ya da uygulamalarından nasıl bir çalışma odası tarzı seçeceğiniz noktasında fikir alabilirsiniz. Hatta buradan yola çıkarak çalışma masası renginden kullanılacak objelere kadar birçok noktada fikir sahibi olabilirsiniz. Çalışma odası dekorasyonu yaparken nelere ihtiyacınız olduğunu görmek için bir liste hazırlamanızı da öneririz. Çalışma masası, çalışma koltuğu, raf, depolama ünitesi, pano, bitki, kalemlik, tablo, çöp kovası bu listede yer alacaklardan bazıları olabilir.

Eğer çalışma alanınız küçükse çok fazla eşya ya da objeyle doldurup kalabalıklaştırmamaya dikkat edin. Geniş bir çalışma alanına sahipseniz odaya koltuk, kanepe ya da divan gibi mobilyalar yerleştirebilirsiniz. Böylece istediğiniz an dinlenebilir, uzanıp kafanızı toparlayabilirsiniz.

İşiniz için kullanacağınız kâğıt, dosya ve çeşitli evrakları düzenlemek ve muhafaza etmek için bir çekmece ya da dolap kullanmayı tercih edebilirsiniz. Çalışma alanı belirlemek için evin en iyi manzara ve ışık alan odasını değerlendirebilirsiniz. Eğer teras, balkon ya da büyük pencere varsa bunların kenarında bir çalışma alanı belirleyebilirsiniz.

Renkleri kullanarak çalışma alanınızın sınırlarını belirgin bir şekilde oluşturabilirsiniz. Örneğin bir odasının bir bölümünü farklı bir amaç bir bölümünü de çalışma alanı olarak değerlendirecekseniz iki alanın duvarlarını farklı renklerde tercih ederek, bu iki alanı kolayca ayırabilirsiniz. Çalışma alanı olarak kullanacağınız bölümde canlı renkler tercih edebilirsiniz.Çalışma Odası Dekorasyon Tüyoları

 • Ferah ve dağınıklıktan uzak bir çalışma alanı için gerekli ilk eleman geniş bir çalışma masası. Havadar bir çalışma alanı elde etmek için masanın üzerinin çok fazla doldurmamaya ve çalışırken yeterli olacak ebatlarda bir seçim yapmaya dikkat etmek gerekir.
 • Dağılanları ve kalabalığı bir araya getirmek ferah bir çalışma alanı yaratmada önemli ikinci adım. Eğer çok fazla materyal, dosya, evrak kullanmanız gerekiyorsa bunları derli toplu muhafaza etmek ve dağınık görüntüyü engellemek için bir konsol ya da büfe kullanmayı tercih edebilirsiniz.
 • Çalışma odasında çeşitli bitki ve çiçeklere yer vermek, ortamı canlandırmanıza ve ortama renk katmanıza yardımcı olur. Dekoratif vazo ve saksılarda sergileyeceğiniz çiçeklerin yanı sıra yeşil yapraklı ve sarkık bitkiler tercih etmek de çalışma ortamının zenginleşmesine yardımcı olacaktır.
 • Çalışma odası dekorasyonun sıradanlıktan uzak ve canlı olmasını istiyorsanız renklerden yardım almayı unutmayın! Renkler aynı zamanda çalışma sürecinizin çok daha keyifli olmasına da destek sağlar. Çalışma odasına renk katmak için bir duvarı canlı bir renkle boyayabilir, renkli mobilyalar tercih edebilir ya da rengarenk objelerle odayı dekore edebilirsiniz. Hangi rengi tercih etmeliyim noktasında kararsızsanız maviye şans verebilirsiniz. Çünkü mavi renginin sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi bulunur.
 • Çalışma alanında esnekliği sağlamak için hareketli mobilyalar tercih etmeye dikkat edebilirsiniz. Mesela hareket edebilen tekerlekli çalışma koltuğu, tekerlekli keson gibi mobilyaları değerlendirebilirsiniz.
 • Özellikle yaratıcılık gerektiren bir sektörde çalışıyorsanız çalışma alanında size ilham verecek parçalara yer açabilirsiniz. Bu ilham verici parçalar büyüleyici desenler, çeşitli sanat ürünleri, gösterişli aydınlatma ürünleri ya da bir söz olabilir.
 • Eğer abartılı tercihlerden kaçınmak ve sade bir çalışma alanı oluşturmak istiyorsanız, İskandinav stilini deneyebilirsiniz.
 • Eğer evde çalışma alanı olarak düzenleyebileceğiniz bir oda yoksa, var olan odalardaki potansiyel alanları belirleyerek buralarda çalışma alanınızı yaratabilirsiniz. Mesela yatak odası ya da salondaki ferah pencere önleri, balkon, teras ya da mutfaktaki boş köşe bu alternatifler arasında yer alabilir.
 • Tüm ev dekorasyonunda olduğu gibi çalışma odası dekorasyonunda da tarzınızı yansıtmanız ve sizi ifade eden parçalar seçmeniz bu alandan uzun vadede memnun olmanız için büyük önem taşıyor. Çalışma alanını dekore ederken kullanacağınız mobilyadan objeye kadar her şey sizin zevkinizi yansıtmalı.
 • Özellikle küçük bir çalışma odasına sahipseniz duvar raflarından muhakkak yararlanın. Duvara monte edeceğiniz açık ya da kapaklı raflar, size zengin bir alan sunar. Bu raflara kitaplarınızı ya da odada kullanmak istediğiniz objeleri yerleştirebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz tablo rafı kullanarak size ilham veren fotoğraf, resim ve sözleri çerçeveletip bu raflara koyabilirsiniz.
 • Eğer çalışma masasının karşısında yeteri kadar alanınız varsa organizasyon istasyonu oluşturabilir ya da çeşitli notlarınızı size hatırlatacak bir pano asabilirsiniz.
 • Düzenli bir çalışma alanı yaratmak için büfe ya da çalışma masasını çekmeceli olarak tercih edebilir bu çekmecelerde de çekmece düzenleyiciler kullanabilirsiniz.
 • Çalışma odası düzenlerken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri konsantrasyonunuzu bölmemek olmalıdır. Bunun için tüm ihtiyaçlarınızın elinizin altında bulunması önemli. Kaynak kitaplar, bilgisayar, çeşitli kırtasiye malzemeleri gibi ürünleri ulaşabileceğiniz uzaklıkta konumlandırabilirsiniz. Bu yüzden çekmeceli bir çalışma masası tercih etmek, masa karşısında düzenleme istasyonları bulundurmak, masa yanında raf ya da kitaplık konumlandırmak olması yararınıza olacaktır.
 • Çalışma alanında aydınlatmanın önemi de unutmamak gerekir. Dekoratif ve tasarım aydınlatmalar tercih ederek, odanızın havasını değiştirebilirsiniz. Aydınlatma seçimi yaparken ayrıca ışık rengi konusunda da kendinizi dinlemelisiniz. Kimi insanlar loş bir ışıkta çalışmaktan verim ve keyif alırken kimi insanlar gün ışığında çalışmayı tercih eder. Bu noktada kendi beklentinize uygun aydınlatma ürünleri ve lambalar kullanmalısınız.
 • Çalışma alanında ferah bir görüntü yaratabilmek için beyaz renkteki masa, büfe gibi mobilyaları tercih edebilirsiniz. Odayı daha ferah kılmak için ayrıca yerde boy aynası ya da bir duvarda geniş bir ayna kullanmayı düşünebilirsiniz.
 • Kitaplarınızın dağınık ve karmaşık görünmemesi için kitaplığınızı düzenlerken kitapları renklerine göre ayırıp, aynı renkte olanları yan yana dizebilirsiniz.

Bazı günler işe başlamak için ihtiyacınız olan motivasyonu bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Zevkinize, ruhunuza ve bazı önemli noktalara göre dizayn edeceğiniz bir çalışma alanı bu motivasyonu bulmanızı kolaylaştıracaktır. Bu yüzden evde kendinize bir çalışma alanı yaratmayı ihmal etmemeli ve bu alanı yukarıda sıraladığımız maddelere uygun şekilde dizayn etmeye özen göstermelisiniz.