Ev Dekorasyonu Tüyoları

Ev Dekorasyonunda Bilmeniz Gereken Tüyolar

Modern hayatın bir getirisi olarak insan yaşamının büyük bir kısmı kapalı alanlarda geçmektedir. Gününün önemli çoğunluğunu evde ve iş yerinde geçiren modern günümüz insanları için bu alanların psikolojik etkisi son derece büyüktür. Dekorasyon tüyoları ile içinde yaşanılan kapalı alanlar çok daha pozitif ve yaşanabilir hale getirilebilir. Dekorasyonun dinamik bir ruha sahip olması, bilinmesi ve yapılması gerekenlerin de zaman içinde değişmesine neden olmaktadır. Örneğin; televizyonun olmadığı yıllarda ev dekorasyonunda televizyon için ayrı bir alan ya da mobilya bulunmazken, günümüzde salon dekorasyonu yapılırken televizyonlar için de odanın bir bölümü ayrılmaktadır. Evinizi daha yaşanabilir ve daha kullanışlı kılmak için yeni tüyolara ev dekorasyonunda yer açarak kendinizi daha pozitif hissedebileceğiniz bir alan yaratabilirsiniz. Dekorasyon Nedir?

Dekorasyon kavramını kısaca mimarlıkta yapıların içinde veya dışında uygulanan süsleme işi şeklinde tanımlamak mümkün. Dekorasyon temelde iç süsleme ve dış süsleme olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Dış süsleme daha çok mimarlıkla ilgili iken iç süsleme yaşam alanlarında çeşitli unsurlar arasında uygunluk kurma ihtiyacından doğan bir süsleme şeklidir. İnsanların azami derecede rahat ve huzur içinde yaşayabilmeleri amacıyla çeşitli iç mekân unsurlarının uygun bir şekilde bir araya getirilmesi olarak da tanımlanabilecek iç süsleme, birçok farklı alandaki değişikliği kapsar. İç süslemede aydınlatmadan duvar ve döşemeye, mobilyadan perdeye pek çok farklı unsur bulunmaktadır. Tüm bu unsurların birbiri arasında uyumlu olması ve kendi başlarına da kullanışlı, konforlu olması çok daha huzurlu bir yaşam alanı yaratmanızı sağlar.Ev Dekorasyonunda İşinize Yarayacak Bilgiler

Bir evin rahatlatıcı, güzel ve şık görünmesini sağlayan temel etken, evdeki eşyaların kendi başlarına çok iyi seçilmiş olmasından ziyade evdeki tüm unsurların tamamının toplamda bir estetik oluşturmasıdır. Çünkü iyi bir dekorasyonun en temel kuralı bütünlüklü olmasıdır. Ev dekorasyonunda bilmeniz gereken çeşitli ipuçları ile siz de yaşam alanlarınızı çok daha estetik kılabilirsiniz. 1.    Salon Dekorasyonunda Bilmeniz Gerekenler
Ev dekorasyonu deyince akla ilk gelen salonlar ve salon dekorasyonu oluyor. Hem konukların ağırlandığı hem de gün içinde en çok zamanın geçirildiği yer olan salonlar dekore edilirken yalnızca bireysel ihtiyaçlar değil konuklar ve ev ahalisinin konfor ve rahatlığı da esas alınmalıdır. 

 • Salon dekorasyonu yaparken öncelikle bir tema belirlemek ve mobilya, aksesuar, tekstil ürünü seçimini bu temaya göre yapmak gerekir. Böylece salon dekorasyonunda bütünlüklü bir uyum yakalanmış olur. 
 • Salon dekorasyonu yaparken salonun şeklini göz önünde bulundurmak gerekir. Kimi salonlar dikdörtgen veya kare bir şekle sahipken kimi salonlar L şeklindedir. Eğer salonunuz dikdörtgen şeklindeyse yemek masasını da dikdörtgen tercih etmeli, salonda kendinize özel bir alan yaratmak için ortada küçük bir sehpaya yer vermelisiniz. L şeklindeki salonlara mobilya seçerken ise daha kullanışlı bir alan yaratmak için L tipi oturma grubu tercih edilmelidir. L tipi salonu daha yaşanabilir kılmak için odanın bir kısmına oturma grubunu, diğer kısmına ise yemek takımını yerleştirip odayı iki alana bölebilirsiniz. Eğer kare tipi salona sahipseniz işiniz çok daha kolay olacaktır. Kare tipi salonda koltuk takımını televizyon ünitesi, şömine veya kitaplık gibi bölümlere bakacak şekilde yerleştirmelisiniz. Kare tipi salonlarda karşılıklı bir sohbet ortamı yaratmak için koltuklar karşılıklı olarak da yerleştirilebilir. Kare salonlarda yuvarlak orta sehpalar yerine kare orta sehpaları tercih ederek çok daha estetik bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. 
 • Eğer salonda dingin ve huzur veren bir atmosfer yaratmak isterseniz renk seçimini doğal renklerden yana yapabilirsiniz. 
 • Dar ya da küçük yaşam alanları dizayn edilirken yapılan en büyük ve yaygın hatalardan biri tüm mobilyaları duvarlara yaslamaktır. Salonu daha kalabalık göstermemek için yapılan bu hamle sanılanın aksine odayı daha ferah hale getirmez. 
 • Küçük salonunuzu daha kullanışlı hale getirmek için mobilya seçimini dönüşebilen akıllı mobilyalardan yana yapabilirsiniz. Örneğin; salonunuzda tercih edeceğiniz koltuktan yatağa dönüşebilen mobilyalar misafir ağırlarken sizlere kolaylık sunar.
 • Tüm oda dekorasyonlarında olduğu gibi salon dekorasyonunda da renk uyumu son derece önemlidir. Doğru renkleri bir araya getirerek salonunuzu çok daha ferah ve estetik bir şekilde dekore edebilirsiniz. 
 • Salon için televizyon seçimi yaparken küçük odaya büyük televizyon, büyük odaya ise küçük televizyon koymamalısınız. Televizyon ışığının yansımaması için televizyonu yerleştirirken ise pencereden uzak bir yerde konumlandırmalısınız.
 • Salon dekorasyonunda fon perde, halı, kırlentler ve aksesuarların birbirileri ile hem renk hem de doku olarak uyumlu olması da estetik bir görünüm için oldukça önemlidir.
 • Salon dekorasyonunda dekoratif raflara yer vererek hem boşlukları doldurabilir hem de bir depolama alanı da yaratabilirsiniz.
 2.    Yatak Odası Dekorasyonunda Bilmeniz Gerekenler

Evlerin en özel köşesi olarak nitelendirilebilecek yatak odaları, ev sahibinin kişisel alanı olduğundan mobilya, renk ve aydınlatma seçimi de tamamen zevke uygun olarak yapılabilir. Yatak odanızı misafir odası, salon, oturma odası gibi sevdiklerinize ve misafirlerinize açık alanlardan bağımsız olarak dilediğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Ancak yatak odanızı tamamen kendi arzuna göre dekore ederken bile odayı çok daha konforlu ve kullanışlı kılmak için uzmanların önerilerine kulak vermenizde fayda var. Yatak odası yerleşimi, renk kullanımı, mobilya seçimi gibi konularda aklınızda bulundurmanız gereken birtakım tüyolar şu şekilde:

 • Tüm odalarda olduğu gibi yatak odası dekorasyonu yaparken de öncelikle kendinize bir tema belirlemelisiniz. Temayı belirlerken kişisel zevk ve beklentilerinize uygun bir tercihte bulunabilirsiniz. 
 • Yatak odanızı dekore ederken unutmamanız gereken önemli kurallardan biri de yalnızca tek bir eşyayı yıldızlaştırmak olmalı. Bunun için doğru yatak odası mobilyası seçmek son derece önem taşıyor. Çok gösterişli bir gardırop, ihtişamlı bir yatak ve yatak başlığı, etkileyici avizeler bir aradayken oda bir anda çok yorucu ve karmaşık bir hale gelebilir. Bunun yerine gösterişli bir yatak başlığı seçiliyorsa gardırop ve avize seçiminde daha sade modellere yönelmek gereklidir.
 • Özellikle sağlıklı uyku konusunda hassassanız ve uykuya dalmanızı kolaylaştıracak bir ortam oluşturmak istiyorsanız, yatak odanızda uyumlu parçaları bir araya getirmelisiniz. Birbirine yakın renk tonlarına, benzer dokulara sahip olan mobilyaları ve tekstil ürünlerini tercih edebilirsiniz. 
 • Yatak odası dekorasyonunda en önemli konulardan biri yatak yerleşiminin nasıl olması gerektiği konusu. Yatağı yerleştirirken uzandığınızda karşınıza pencere gelecek şekilde bir yerleşim yapmamaya dikkat etmelisiniz. Pencere kullandığınız perde ne kadar kalın olursa olsun güneş doğduğu anda ışık doğrudan gözünüze gelir ve çoğu zaman da uykudan uyanmanıza neden olur. Yine aynı şekilde yağmur yağdığı gecelerde çakan şimşekler de sizi uyandırabilir. Tüm bu istenmeyen durumların önüne geçmek için eğer odada bir tarafta pencere varsa bunu yatağın baş kısmına almak en doğrusu olacaktır. Yatak yerleşimi yaparken ayrıca yatağın baş kısmının kalorifer petekleri ve ısıtıcılar önüne gelmemesine de dikkat etmelisiniz. Önü tamamen yatak başlığı ile kapatılan petek veya ısıtıcılar, kış aylarında verimli bir ısıtma sağlayamaz ve geceleri uyurken üşüyebilirsiniz. 
 • Yatağı odadaki doğru bir alana yerleştirmenizin ardından sırada komodinlerin yerleşimi var. Komodinleri yatağın baş kısmına yerleştirmelisiniz. Komodinlerin zaten genel kullanımı da bu şekildedir. Eğer komodinin üzerinde bir başucu lambası bulunuyorsa, komodinin yatağa mesafesi yataktan kalkmadan yattığınız yerden lambayı yakıp söndürebileceğiniz bir aralıkta olmalıdır. 
 • Eğer odada makyaj masası ya da tuvalet aynası kullanıyorsanız, bu mobilyaların yerleşimini günün hangi saatlerinde sıklıkla kullandığınız bilgisine göre yapabilirsiniz. Örneğin; makyaj aynasını sabahın erken saatlerinde daha çok kullanıyorsanız güneşi karşınıza alacak şekilde yerleştirebilirsiniz.
 • Yatak odası dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken son noktada iyi bir renk paleti seçimi. Son dönemde tek renk üzerine dekorasyon stilleri dikkat çekse de iyi bir renk paleti belirlemek büyük ölçüde dekorasyonu daha etkileyici hale getirir. Renk seçimi yaparken sıcak ya da soğuk tonlarda birbirine uygun 3 renk belirleyebilirsiniz.
 3.    Banyo Dekorasyonunda Bilmeniz Gerekenler

Bir evin en özel ve en işlevsel alanlarından banyolar, spesifik işlevler için kullanıldığından dekore etmesi belki de en zor yerlerden biridir. Banyo dekorasyonu yaparken bakış açınız minimum alanda maksimum işlev oluşturmak olmalıdır. Banyoda kaliteli malzemelerle, sağlıklı ve hijyenik aynı zamanda da iş açıcı, ferah ve güzel görünen bir ortam yaratabilmek son derece önemlidir.

 • Fonksiyonel açıdan kusursuz bir banyo ortaya çıkarabilmenin en önemli olmazsa olmazlarından biri aydınlatma sistemleridir. İyi ışıklandırılmamış bir banyo, konfor konusunda sınıfta kalır. Banyoda doğru bir aydınlatma sistemi kurmak için öncelikle banyoda kullandığınız bölümleri kafanızda ayırmanız gerekiyor. Ardından ayırdığınız bu her bölümü ayrı ayrı aydınlatmalısınız. Bu tarz bir katmanlı aydınlatma düzeni ile kusursuz bir banyo dekorasyonu elde edebilirsiniz.
 • Banyo dekorasyonu konusunda en önemli unsurlardan biri hijyen unsuru. Banyolar nemli bir yapıya sahip olduğundan doğru malzemeler kullanılmadığında rutubet ve küf tutmaya elverişli alanlardır. Sağlığınız için bunun olmasını engellemeniz gerekiyor. Banyonuzu yenilerken ya da yeni bir eve taşındığınızda yeni banyo tasarımı yaptırırken ıslanan zeminler ve duvar fayansları konusunda dikkatli ve kaliteli tercihler yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Banyoları rutubetten korumanın bir diğer yolu da iyi bir havalandırma sisteminden geçiyor. Banyonuzun penceresini genişletirseniz ve alanı düzenli olarak havalandırırsanız çok daha ferah ve sağlıklı bir banyo elde edebilirsiniz. Bunun yerine ayrıca farklı havalandırma teknolojileri de kullanabilirsiniz.
 • Banyonuzu dekore ederken dağınıklığa engel olan bir dekorasyon anlayışı benimsemeniz gerekir. Fazla aksesuarlar, ortalıkta duran havlular, tuvalet kağıtları, şampuan şişeleri, makyaj malzemeleri gibi ürünler banyo dekorasyonunu estetikten uzaklaştıran ve çok yorucu bir atmosfer yaratan unsurlardır. Bu boğuculuğun ve dağınıklığın önüne geçmek için yalın, depolama alanlarının olabildiğince fazla olduğu bir tasarım oluşturabilirsiniz.
 • Banyo için mobilya ve donanım seçimi yaparken kolay temizlenebilir olması kriterini de göz önünde bulundurmalısınız. Dar ve ulaşılamayan köşeler, altında kir ve toz birikme ihtimali olan yere kadar uzanan dolap üniteleri temizlik açısından pek de ideal özellikler değildir. Bunların yerine duvara monte edilen ayaksız banyo dolaplarını tercih edebilirsiniz.
 Dekorasyon ve İnsan Psikolojisi


İnsan psikolojisi, içinde yaşadığı ortamdan direkt olarak etkilenme eğilimdedir. Kişinin zevkine, beklentilerine uygun yapılmış bir dekorasyon psikolojisini olumlu yönde etkilerken; zevkine uymayan dekorasyona sahip bir ev ise mutsuz olmasına neden olur. Bu yüzden ev dekorasyonu yaparken kişisel zevkinize uyacak, size huzur verecek ve iç karartıcı olmayacak eşyalar seçmeye özen göstermelisiniz. Estetik görünümün yanı sıra mobilya seçiminde rahatlık ve konfor da son derece önemlidir. Bu yüzden hem görünüm hem de konfor açısından beklentilerinizi karşılayacak eşyalar tercih etmelisiniz. Ev dekorasyonunda renklerin hayli önemli bir rol oynadığını, her rengin insan psikolojisinde farklı bir etkisinin bulunduğunu da unutmayın!