Banyo Dekorasyonu Fikirleri

Evin en çok kullanılan alanlarından biri olan banyoların yerleşimini ve dekorasyonunu planlamak biraz zorlayıcı olabiliyor. Küçük banyosu olanlar alandan en iyi şekilde tasarruf etmeye uğraşırken büyük banyoya sahip kimseler ise bu geniş alanı nasıl dekore edeceğine karar vermekte zorluk yaşayabiliyor. Banyo dekorasyonu ve yerleşim planı yapılırken dekorasyon trendlerinin yanı sıra; evde yaşayan kişilerin kullanım alışkanlıklarının, evde yaşayan kişi sayısının ve hatta evde yaşayanların yaşlarının bile dikkate alınması gerekiyor. Tüm bu kriterler göz önünde bulundurulduğunda ideal banyo düzeni ve dekorasyonuna ulaşabilmek mümkün. Peki ideal banyo tasarımı ve dekorasyonu nasıl olmalı? Küçük banyoları dekore ederken nelere dikkat etmeli? Banyo dekorasyonu ile ilgili merak edilenleri bu yazımızda derledik. Banyo dekorasyon fikirlerine gelin hep birlikte göz atalım!Küçük Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Özellikle büyük şehirlerdeki konut planlarında evlerin banyolarının küçük ve dar olduğu bilinen bir gerçek. Durum böyle olunca küçük banyo dekorasyonu nasıl olmalı sorusu da ev sahiplerinin kafasını kurcalıyor. Hem alanı doğru kullanmak hem de banyoyu boğmamak için küçük banyoları doğru bir şekilde dekore etmek büyük önem taşıyor. Küçük banyonuzu en kullanışlı ve ferah şekilde dekore edebilmek için şu noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz:

Lavabo Seçimine Dikkat!
Küçük banyo dekorasyonunda en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri lavabo seçimi. Küçük banyonuzdaki alanı daha fazla daraltmamak için ayaklı lavabolar yerine etajerli lavaboları yani duvara monte gibi görünen ve ayakları, alt kısmı olmayan lavaboları tercih edebilirsiniz. Böylece banyo çok daha sade ve ferah bir görünüme sahip olabilir.

Renklerin Önemi
Evin her odasında olduğu gibi banyoda da renklerin doğru kullanılması son derece önemli. Küçük banyoları ve diğer tüm küçük alanları daha geniş ve aydınlık göstermek için açık ve pastel renkler seçmeye özen gösterin. Açık renkler her zaman daha ferah ve konforlu bir atmosfer yaratır. Banyo duvarları ve zeminde beyaz ve pastel renkleri tercih ederek daha geniş görünen bir banyoya sahip olabilirsiniz.

Küvet mi Duş Kabini mi?
Banyo tasarımında tıpkı lavabo gibi temel gereksinimlerinden biri de küvet ya da duş kabini. Peki küçük banyolarda hangisini tercih etmek gerekir? Küvet, küçük banyolar için kesinlikle yanlış bir seçim olacaktır. Zaten dar ve küçük olan banyonuzu daha da daraltmak istemiyorsanız küvet tercih etmeyin. Bunun yerine cam duş kabinleri tercih edebilir böylece hem alandan kazanabilir hem de daha kullanışlı bir tercihte bulunabilirsiniz.

Banyo Dolabı Seçimi
Banyodaki kalabalığı toplamak ve alanı daha düzenli göstermek için banyo dolabı kullanmak elbette ki gerekli. Banyonuz için banyo dolabı seçerken yine açık renklerdeki mobilyalara ya da aynalı kapakları olan dolaplara yönelmelisiniz. Ayrıca alanı daha akıllıca kullanmak için enine dolaplar değil, ince ve boyuna dolaplar tercih edebilirsiniz.

Banyo Rafı Kullanımı
Küçük banyolar için duvar rafları kullanmak da doğru bir seçim olacaktır. Banyo rafları kullanarak hem boş duvarları değerlendirebilir hem de çeşitli aksesuar ve eşyaları düzene sokarak daha düzenli bir banyo elde edebilirsiniz.

Ayna Seçimi
Aynaların küçük alanlara daha ferah ve aydınlık bir görünüm kazandırdığı herkes tarafından biliniyor. Bu yüzden küçük banyolarda ayna kullanımı ve özellikle de büyük ayna kullanımı son derece önemli. Lavabonun üstüne seçeceğiniz aynayı olabildiğince büyük boyda tercih ederek daha ferah bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Ekstra Alanlar Yaratmak
Küçük banyonuzda ekstra ve kullanışlı alanlar yaratarak, banyodaki eşyalarınızı çok daha etkili bir şekilde depolayabilirsiniz. Bunun için işlevsel duvar nişlerini, açık ve gizli raf sistemlerini değerlendirebilirsiniz.

Kutular, Sepetler, Düzenleyiciler
Hem açık raflar hem de dolaplar içerisindeki düzen ve organizasyonu sağlamak için kutulardan, hasır sepetlerden ve düzenleyicilerden yardım alabilirsiniz. Beyaz ve pastel tonlardaki banyo dekorasyonuna hasır sepetler ayrıca hoş ve minimal bir dekoratif dokunuş katmaya da yardımcı olur.Büyük ve Geniş Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Büyük ve geniş banyoları dekore etmek küçük banyolara kıyasla daha kolaydır. Ancak buradaki önemli nokta da geniş alanları etkin ve doğru bir şekilde kullanabilmektir. Büyük banyoları dekore ederken fonksiyonellik dikkate almanız gereken ilk şey olmalı.

Renk Seçimi
Küçük banyoları daha ferah ve aydınlık göstermek için beyaz ve açık renk tonlarına yönelmek gerekirken büyük banyolarda renk seçimi için böyle bir detay bulunmaz. Büyük banyolarda beğendiğiniz ve evinizin genel havasına da uygun olacak bir renk ve tonları ile ilerleyebilirsiniz. Ayrıca banyoda kullandığınız mobilya ve aksesuarların da seçtiğiniz banyo rengi ile uyumlu olmasına dikkat etmeyi unutmayın!

Dolap Seçimi
Büyük banyolar için dolap seçimi yaparken alana uygun ve alanı çok fazla boğmayacak dolaplar tercih edebilirsiniz. Banyo dolabını seçerken kapaklı modellere yönelmenizi tavsiye ederiz. Böylece banyodaki tüm eşya ve kalabalığı düzenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Lavabo Seçimi
Büyük banyolarda ayaklı lavabolar rahatlıkla tercih edilebilir. Dilerseniz alt kısmı dolaplı lavaboları tercih ederek kendinize daha fazla saklama alanı yaratabilirsiniz.

Banyo Yerleşimi
Banyonuzu tasarlarken elinizde öncelikle bir yerleşim planının olması önemli. Duş kabini nerede duracak, lavabo nerede olacak, klozet nereye konacak gibi soruların yanıtı önceden belli olursa banyo tasarımını çok daha sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz.

Aydınlatma Seçimi
Tıpkı küçük banyolarda olduğu gibi büyük banyolarda da aydınlatma konusu önemli bir konudur. Karanlık bir banyoda duş almak ya da vakit geçirmek hem zor hem de yorucudur. Bu yüzden banyonuzu olabildiğince aydınlatmaya ve işlevsel aydınlatma ürünleri kullanmaya dikkat edin. Tavan aydınlatmasının yanı sıra aynanın üstüne ve yanlarına da aydınlatma ürünleri yerleştirmeyi düşünebilirsiniz.

Özel Alanlar Yaratmak
Büyük banyolar kendine özel ve keyifli alanlar yaratabilmeyi mümkün hale getirir. Örneğin; banyoda duş kabini yerine bir küvet ya da jakuzi kullanabilir, banyo keyfinizi ikiye katlayabilirsiniz. Ayrıca banyo sehpası, mumlar, dekoratif bitkilerle banyonuzu çok daha zevkli ve dekoratif hale getirebilirsiniz.


Banyoda Renkler Nasıl Kullanılmalı?
Banyo dekorasyonu yapacak kişilerin en çok araştırdığı konulardan biri da renkler oluyor. Peki banyoda renkler nasıl kullanılmalı, hangi banyolarda hangi renk tonları tercih edilmeli?

Banyolarda genellikle beyaz ve açık pastel tonlarındaki renkler kullanılır. Bunun nedeni banyolarda daha ferah, aydınlık ve konforlu bir atmosfer yaratmaktır. Ancak elbette ki bu renklerin dışındaki renklerin de kullanımı yaygındır ve arzuya göre tercih edilebilir.

Eğer banyonuzun sıra dışı ve ilgi çekici bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız ve banyonuz çok küçük değilse sarı, mor, turuncu, yeşil, mavi gibi popüler renkleri kullanabilirsiniz. Bu renklerden birini yer ya da duvar fayansında kullanabilir ya da yer ve zemini tamamen pastel tonlarda tercih edip dekoratif ürünleri bu renklerde tercih edebilirsiniz.

Banyolarda en çok tercih edilen renk seçimlerinden biri de çoğunlukla iki rengin yoğun olarak kullanıldığı bir dekorasyon. Banyonuzda, iki rengin yoğun olarak kullanıldığı bir dekorasyona yer verirseniz görüntü farklılığı sayesinde banyo temasına da uygun bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Banyolar evin arınma noktaları olduğu için aslında banyo yaparak kirden ve stresten arınırız. Eğer banyonuzun enerjisini yükseltmek isterseniz banyoda kullanacağınız renkleri Feng Shui’ye göre de seçebilirsiniz. Feng Shui’ye göre banyoda kullanılacak olan renkler suyu çağrıştırmalıdır. Bu yüzden banyoyu dekore ederken mavi, gri ve mor tonlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca belirli bölgelerde olmak kaydıyla siyah rengini de kullanabilirsiniz.Banyo Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?
Banyoların dekorasyonunda tasarım ve dekoratif önceliklerin yanı sıra dikkat edilmesi gereken birtakım maddeler bulunur. Bunlar:

 • Banyoda duş kabini mi yoksa küvet mi kullanacağınıza alana göre karar vermeniz gerekir. Dar ve küçük banyolarda saydam, cam duş kabinleri; büyük ve geniş banyolarda ise küvet ya da jakuzi tercih edilebilir.
 • Banyonuz ister küçük ister büyük olsun aydınlatma güçlü ve yeterli olmalıdır.
 • Banyo tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri havalandırmadır. Banyonun havalandırma sisteminin yeterli olması son derece önemlidir.
 • Banyoda kullanılacak fayanslardan paspasa, havlulardan dekoratif ürünlere tüm eşyaların renkleri birbiri ile uyumlu olmalıdır.
 • Banyolar sürekli ıslanan alanlar olduğu için malzeme seçiminde ıslak ve neme karşı dayanıklı malzemelere yönelmek gerekir.
 • Banyoyu daha ferah göstermek için duş kabini ya da aynanın etrafında küçük aydınlatmalar tercih edilebilir.
 • Banyo zemininde kaymaz özellikli zemin seçimi yapmak önemlidir.
 • Eğer banyo tasarımını farklılaştırmak isterseniz duş perdelerini, renkli paspasları, yapay bitkileri, mumları ve banyo kokularını tercih edebilirsiniz.
 • Banyoda rahat hareket edilebilir bir alan bırakılması önemli. Bu yüzden banyonuzu hareket alanızı sınırlayacak kadar eşya ve aksesuar ile doldurmamaya dikkat edin.
 • Banyonuz için fayans seçimi yaparken sadece rengine değil malzemesine de özen gösterin. Fayans malzemesi seçerken rahat temizlenebilir ve leke tutmayan modellere yönelmenizi tavsiye ederiz.
 • Yine lavabo seçimi yaparken de temizlenmesi kolay, su sıçratmayan modelleri tercih etmek gerekir.
 • Musluk seçiminde de kaliteli malzemelere yönelmek ve gerekirse bütçeleri esnetmek önemli. Leke tutmayan ve paslanmaz musluklar, uzun vadeli kullanımda büyük avantaj sağlar.Banyo Dekorasyon Ürünleri Nelerdir?

Banyo dekorasyonunu farklılaştırmak ve daha özgün kılmak için aksesuarlar kullanmak son derece önemli. Peki banyoda kullanılabilecek dekorasyon ürünleri nelerdir?

 • Diş fırçalık, sıvı sabunluk, katı sabunluk (Bunları ister set olarak isterseniz de birbiriyle uyumlu ayrı parçalar olarak satın alabilirsiniz.)
 • Çöp kovası ve tuvalet fırçası (Çöp kovası ve tuvalet fırçası birbirine yakın durduğu için 2’li takım tercih etmeniz çok daha şık bir görünüm sağlayacaktır.)
 • Banyo aynası (Banyoda lavabonun üstünde kullanacağınız büyük aynanın yanı sıra büyüteç özelliği olan ve duvara monte edilen makyaj aynalarını da tercih edebilirsiniz.)
 • Yapay ve canlı bitkiler (Eğer banyonuzda farklı bir atmosfer yakalamak isterseniz neme dayanıklı canlı bitkileri ya da yapay bitkileri tercih edebilirsiniz. Bu bitkileri banyo dolabının üstünde ya da banyo raflarında konumlandırabilirsiniz.)
 • Pamukluk, kulak çubukluğu gibi düzenleyiciler (Bu kutulara ister banyo dolabının içinde isterseniz de banyo raflarında yer verebilirsiniz. Bambu kapaklı akrilik ya da cam modeller banyonuza şık bir hava katacaktır.)
 • Hasır sepetler (Hasır sepetleri hem kirli sepeti olarak hem de temiz havlu, misafir havlusu koymak için düzenleyici olarak kullanabilirsiniz.)
 • Aplikler ve LED aydınlatmalar (Banyo aynanızın iki yanına duvar apliği takarak banyonuza oldukça modern ve şık bir hava katabilirsiniz. Dilerseniz LED aydınlatmaları aynanın çevresinde ya da banyo raflarının kenarında kullanarak da aydınlatmalarla dekoratif bir görünüm yakalayabilirsiniz.)
 • Çerçeve ve tablolar (Son yıllarda banyo dekorasyonunda banyoya uygun tablolara da sıklıkla yer veriliyor. İster duvarda isterseniz de banyo rafının üstünde tablolar ile hoş bir atmosfer sağlayabilirsiniz.)

Banyo dekorasyonunda bilmeniz gereken tüm detayları sizler için derledik. Tüm bu püf noktalara dikkat ederek ideal ve doğru bir banyo dekorasyonuna imza atabilirsiniz.
Evde çalışma alanı yaratmak isterseniz Evde Çalışma Alanı Nasıl Yaratılır? ilgili yazımızı mutlaka incelemelisiniz.