Sosyal Öğrenme

İnsan doğası gereği sosyal varlıktır. İletişim kurmaktan, fikirlerini paylaşmaktan ve diğer insanların davranışlarını gözlemlemekten keyif alır. Öğrenme kuramları üzerine çalışan üç psikolog, Neal Elgar Miller, John Dollard  ve Albert Bandura ulaştıkları sonucu "İnsanlar çevresindekilerin davranışlarını ve bu davranışların sonucunu gözlemlerler, gözlediği davranışlardan sonucu olumlu olanları (pekiştirilenleri) taklit eder, fakat sonucu olumsuz olanları taklit etmez" şeklinde özetlemişlerdir. Bu bir anlamda modeli taklit etme ile edimsel şartlanmadır. Bu göre bir davranışın öğrenilmesi için, bireyin bu davranışın sonucunu kendisi yaşarak öğrenmesi gerekmekteğini belirtmişlerdir. Sosyalleşmenin eğitim kavramı üzerinde büyük rol oynaması kaçınılmaz olduğunu belirtmişlerdir. 

Eğitimlerimizde psikolog Albert Bandura’nın detaylandırarak geliştirdiği sosyal öğrenme kuramını, insanların çevrelerini gözlemleyerek, taklit ederek ve model alarak öğrenme yaklaşımlarını dikkate almaktayız. Bu doğrultuda sınıf içi ve online eğitim süreçlerimizde sosyal öğrenme kuramından yola çıkarak tüm etkinlik planlamalarımızı bu yönde gerçekleştirmekteyiz. Öğretim alanında tüm gelişmiş teknolojileri kullanarak sosyal öğrenme adımlarını eğitim uygulamalarımızın içerisine adapte etmekteyiz.

Sosyal öğrenme bölümümüzde sizlere çevre, insan, psikoloji, mimarlık, sağlık, gastronomi, yaratıcılık ve benzeri farklı konularda bilgi aktarmaya çalışacağız.
Seramik Yapımı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Seramik Yapımı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Köklü bir geçmişe sahip olan seramik sanatı, ilk çağlardan günümüze kendine geniş çaplı bir yer bulmuştur. İlk çağlarda bardak, tabak, çanak, çömlek yapımı için seramikten faydalanılırken günümüzde seramikten pek çok farklı ürün elde edilmektedir. Seramikten yapılan küpe, kolye, anahtarlık, fincan, sunum tabağı, duvar süsü bunlardan yalnızca birkaçı. Seramiğe ilgi duyanlar arasında hem yeni bir hobi edinmek isteyenler hem de kendi işini kurmak isteyenler bulunuyor.

Devamını oku
Denizlerin Korunması ve Temiz Tutulması

Denizlerin Korunması ve Temiz Tutulması

Dünyanın neredeyse dörtte üçünü kaplayan ve dört milyar yıldan daha uzun süredir var olan okyanuslar aynı zamanda iki yüz binden fazla canlıya da ev sahipliği yapıyor. Daha temiz bir çevre ve daha yaşanılabilir bir dünya için okyanusların temiz tutulması bunun için de denizlerin, plajların korunması ve temiz tutulması son derece önemli.

Devamını oku
Yürümenin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Yürümenin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Fiziksel hareketsizliğin hem birçok hastalığa hem de obeziteye neden olduğu biliniyor. Bu olumsuzlukların önüne geçmek ve hem ruhsal hem de fiziksel sağlığı korumak için düzenli egzersizi hayatımızın bir yerine taşımamız son derece önemli. Ancak her egzersiz herkes için uygun olmayabiliyor ya da spor salonlarına gitmek kimileri için maliyetli bir süreç olabiliyor.

Devamını oku
Kripto Para ile İlgili En Çok Merak Edilenler

Kripto Para ile İlgili En Çok Merak Edilenler

Kripto para kavramı, her ne kadar yalnızca 2009 yılından bu yana hayatlarımızın bir parçası olsa da, ulaştıkları yüksek profil aslında ne kadar popüler hale geldiklerinin bir göstergesi niteliği taşıyor. Bir zamanlar sadece teknoloji meraklılarının ve yazılım heveslilerinin uzmanlık alanı olan kripto para, bugünlerde geleneksel para birimlerine en güçlü rakip olarak finans piyasalarındaki yerini almış durumda.

Devamını oku
Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Kahveseverlerin en çok tükettiği kahve çeşitlerinden biri şüphesiz ki filtre kahve. Lezzetli bir filtre kahve yapabilmek için püf noktalarını bilmek, doğru kahveyi doğru ölçülerde hazırlamak son derece önemli. Elbette kahvenin hangi yöntemle hazırlandığı konusu da önem arz ediyor. Filtre kahveyi filtre kahve makineleri ile hazırlayabileceğiniz gibi French press, V60, chemex gibi ekipmanlar ile de hazırlayabilirsiniz. Peki makine ve French press ile filtre kahve nasıl yapılır?

Devamını oku
Banyo Dekorasyonu Fikirleri

Banyo Dekorasyonu Fikirleri

Evin en çok kullanılan alanlarından biri olan banyoların yerleşimini ve dekorasyonunu planlamak biraz zorlayıcı olabiliyor. Küçük banyosu olanlar alandan en iyi şekilde tasarruf etmeye uğraşırken büyük banyoya sahip kimseler ise bu geniş alanı nasıl dekore edeceğine karar vermekte zorluk yaşayabiliyor.

Devamını oku
Mindfulness Nedir, Günlük Hayata Katkıları Nelerdir?

Mindfulness Nedir, Günlük Hayata Katkıları Nelerdir?

Yaşanılan anı ve o anda etrafta gerçekleşenleri olduğu gibi fark etmek anlamına gelen mindfulness, aslında beden ve zihinde gerçekleşenleri anlamak ve yargılamadan onlarla birlikte anda kalabilmek anlamına gelir. En basit şekliyle şimdiki anın farkındalığı olan mindfulness aslında insanda eskiden beri olan doğal bir yetenektir. Fakat insanoğlunun zamanla edindiği farklı alışkanlıklar ve davranışlarla bu yeteneği gitgide zayıflamıştır.

Devamını oku
Yazarlık ile İlgili Merak Edilenler

Yazarlık ile İlgili Merak Edilenler

Çoğu zaman yazma tutkusuyla gelişen yazarlık, en temelde bir insanın düşünce ve duygularını yazıya dökme arzusunun sonucudur. Yazmak eyleminden gelen yazar kelimesi, herhangi bir şeyi yazıya döken, anlamı taşır. Günümüzde ise yazarlık bir kitap yazmayı veya herhangi bir internet, dergi ya da gazetede yazmayı ifade eder. Profesyonel meslek gruplarından biri olan yazarlık mesleğini icra edebilmek için kişinin belli bir kabiliyetinin bulunması önemlidir.

Devamını oku
Elde Dikiş İçin Bilmeniz Gereken Tüyolar

Elde Dikiş İçin Bilmeniz Gereken Tüyolar

Elde dikişi bilmek hem sökülen kıyafetlerinizi kolayca dikebilmek hem de kendinize yeni bir hobi edinebilmek açısından önemli. En eski sanat dallarından biri olan dikiş dikmek, gerçek bir beceri ve sanat işi olarak değerlendirilebilir. Günümüzde de geçerliliğini koruyan bir el sanatı olan dikiş dikmek için elinizin altında çeşitli boy ve kalınlıkta çelik iğne, kumaş, iplik, makas ve dikiş yüzüğü yeterli olacaktır.

Devamını oku
Finans ve Sermaye Piyasaları

Finans ve Sermaye Piyasaları

Bir ülke ekonomisinde fon transferlerinin gerçekleştirilmesinde kullanılan ve ülke ekonomileri için büyük önem arz eden bir organizasyon olan finansal sistemin birtakım işlevleri bulunur. Bu işlevlerden biri finansal sistemin tasarrufları dolayısıyla ellerinde fon fazlası bulunanlarla, fon açığı olan ekonomik birimler arasındaki transfer işlemlerini gerçekleştirmesidir.

Devamını oku
Yaratıcı Yazarlık Üzerine

Yaratıcı Yazarlık Üzerine

Yazı yazmayı ya da yazarlığın inceliğini öğrenmeyi istiyorsanız yaratıcı yazarlık hakkında bilgi sahibi olmanız yararlı olacaktır. Temeli bir düşünce ya da ilhamı yazıya dökmeye dayanan yaratıcı yazarlık aslında yazarlığı öğrenme veya öğretme aktivitesi olarak da tanımlanabilir. Bir kişinin içinde oluşan yazma isteğinin yazıya dökülme sanatı şeklinde de değerlendirilen yaratıcı yazarlık gerek pratikle gerekse de bu alanla ilgili çeşitli eğitimlerle beslenebilir.

Devamını oku
Duygusal Zekamı Nasıl Geliştiririm?

Duygusal Zekamı Nasıl Geliştiririm?

Her insanın duygu sahibi olması, insan olmakla ilgili çok basit bir gerçekliktir. Farkında olarak ya da olmayarak duygular kişinin özel hayatını, sosyal hayatını ve iş hayatını etkiler. Duygu; bir insanı hayatta tutmak ve yaşamını daha zengin kılmak için beyinde başlayan ve olaylar, durumlar, kişiler karşısında hem beyni hem de tüm vücudu hazırlayan süreci kapsar.

Devamını oku
Stres Yönetimi ve Stresle Başa Çıkma Yolları

Stres Yönetimi ve Stresle Başa Çıkma Yolları

Yaşadığımız çağın gerekleri sebebiyle stres, hayatımızın kaçınılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Bu yüzden stres yönetimi ve stresle başa çıkma yolları her zamankinden daha fazla önem kazanıyor. Stresten uzaklaşmak ve hayatımızı daha yaşanabilir, kaliteli ve anlamlı kılmak için birtakım yollara başvurmak gerekiyor. Stresle başa çıkma yöntemlerini uygulamadan önce elbette ki öncelikle stresin neyden kaynaklı olduğunu bulmak büyük önem taşıyor.

Devamını oku
Blockchain Nedir ve Nasıl Çalışır?

Blockchain Nedir ve Nasıl Çalışır?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz kripto para ve blockchain dünyası ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Blockchain (blok zinciri) teknolojisi; aslında bir güvenlik aracıdır. Esasında 25 yıldan fazla bir süredir kullanılmakta olan blockchain teknolojisi; şeffaflık, güvenlik ve değişmezlik sunan, dağıtık ve merkeziyetsiz bir sistem olarak düşünülebilir. Blockchain sistemi sayesinde her türlü varlığın ve değerin takibi sağlanabilir, ticareti yapılabilir.

Devamını oku
Meditasyon Nedir, İnsan Psikolojisine ve Beynine Etkileri Nelerdir?

Meditasyon Nedir, İnsan Psikolojisine ve Beynine Etkileri Nelerdir?

Meditasyon veya farkındalık tekniklerini uygulamak daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşamın kapılarının aralanmasını sağlıyor. İş hayatı, okul hayatı, sosyal hayat, özel hayattaki artan sorumluluklar gibi faktörler kişinin stres seviyesinin yükselmesine sebep olabiliyor. Özellikle yaşadığımız çağda, insanların geçmişe oranla daha çok stres yaşadığını ve buna bağlı olarak da stres kaynaklı hastalıkların daha çok arttığını görüyoruz.

Devamını oku
Yaratıcı Düşünme ve Fikir Bulma Teknikleri

Yaratıcı Düşünme ve Fikir Bulma Teknikleri

Her alanda olduğu gibi yaratıcı düşünme ve fikir bulma alanında da birtakım pratik ve çalışmalar bulunmaktadır. Kişinin yaratıcı düşünme konusunda daha etkin olmasını sağlayacak, çeşitli kuramlara dayandırılan birtakım teknikler vardır. Bu teknikler daha çok yaratıcı düşünme ve problemleri yaratıcı bir biçimde çözme ile alâkalıdır. Bu teknikler kişisel gelişim için değerlendirilebileceği gibi aynı zamanda birçok sektörde de kullanılmaktadır.

Devamını oku
Sosyal Fobi ve Utangaçlık

Sosyal Fobi ve Utangaçlık

Toplumsal hayatı zorlaştıran ve çoğu insanın karşı karşıya kaldığı durumlardan biri olan sosyal fobinin altında devamlı olarak izlendiğini düşünmek, kalabalıklar karşısında çıplakmışçasına savunmasız hissetmek ve her an hata yapacağına ve bu sebeple de eleştiri alacağına inanmak gibi hisler yatmaktadır. Utangaçlık ve sosyal fobi sıklıkla birbirine karıştırılan iki kavram olsa da aslında bu iki kavram birbirinden tamamen farklıdır.

Devamını oku
Ebeveynlik Becerilerimi Nasıl Geliştirebilirim?

Ebeveynlik Becerilerimi Nasıl Geliştirebilirim?

Özellikle son 10 yılda çocuk bakımı ve çocuk gelişimi ile ilgili adeta bir bilgi patlaması yaşanması; ebeveynleri bu konuda daha fazla araştırmaya, merak etmeye, sormaya ve sorgulamaya sürüklüyor. Bireyin çocukluğunun, nasıl bir yetişkine dönüştüğünü etkilemesi konusunun önemini de düşününce ebeveynlik tarzının ne kadar ciddiye alınması gereken bir durum olduğu daha iyi anlaşılıyor.

Devamını oku
Mikroekonomi Nedir, Mikroekonominin Temelleri Nelerdir?

Mikroekonomi Nedir, Mikroekonominin Temelleri Nelerdir?

Ekonomiyi tüketiciler, firmalar ve endüstriler düzeyinde inceleyen bir disiplin olarak özetleyebileceğimiz mikroekonomi; fırsat maliyeti, arz ve talep, elastikiyet gibi konular üzerinde durur. İnsanların malları üretmek ve tüketmek üzere toplumdaki çeşitli üyelere dağıtması için kıt ya da sınırlı üretim kaynaklarını ne şekilde kullanıldığını inceleyen iktisadın bir alt dalı olan mikroekonomiyi daha iyi anlamak için öncelikle ekonomi kavramını iyi anlamış olmak gerekir.

Devamını oku
Dikkat ve Konsantrasyon Pratikleri

Dikkat ve Konsantrasyon Pratikleri

Günlük yaşantımızda bilinçli ya da bilinçsiz olarak sıklıkla dikkat ve konsantrasyon eksikliği yaşıyoruz. Cep telefonumuza düşen bildirimler, çevresel faktörler ve bulunulan ortamın koşulları ya da kafamızda dönüp duran düşünceler bu dikkat ve konsantrasyon eksikliklerinin temel sebebi. Özellikle de yaş ilerledikçe dikkati bir yönde toplayabilmek gittikçe zorlaşan bir hal alıyor.

Devamını oku
Uykusuzlukla Nasıl Başa Çıkılır?

Uykusuzlukla Nasıl Başa Çıkılır?

Birçok insan hayatının bir döneminde uykusuzluk sorunu yaşamış ya da yaşıyor olabilir. Zira uykusuzluk, tahmin edilenden daha fazla kişinin yaşadığı bir sağlık problemi olarak biliniyor. Uykusuzluk sorunu yaşamanın pek çok farklı nedeni olabilir. Eğer siz de üç hafta veya daha fazla süre boyunca uykuya başlama ve devam etmede güçlük yaşıyorsanız, uykusuzlukla mücadele ediyorsunuz demektir. Peki uykusuzlukla nasıl başa çıkılır?

Devamını oku
Öfke Kontrolü ve Öfkeyle Başa Çıkma Yolları

Öfke Kontrolü ve Öfkeyle Başa Çıkma Yolları

Aslında tamamen normal çoğunlukla da sağlıklı bir duygu olan öfke, yıkıcı hale gelmeye başladığında kontrol altına alınmalıdır. Öfke ile başa çıkamamak ve öfkeyi kontrol altına alamamak iş yaşamında, kişisel ilişkilerde ve hayatınızın geri kalanında birtakım problemlere yol açabilir. Peki öfke kontrolü nasıl sağlanır ve öfke ile nasıl başa çıkılır? Bu konuda bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Keyifli okumalar!

Devamını oku
Evde Çalışma Alanı Nasıl Yaratılır?

Evde Çalışma Alanı Nasıl Yaratılır?

Özellikle pandemiyle de birlikte evden çalışanların sayısı hayli artış gösterdi. Kimilerinin halihazırda evde bir çalışma alanı bulunurken kimileri ise bu duruma hazırlıksız yakalandı. Evde bir çalışma alanının olması kişinin çalışma verimliliği ve motivasyonunda büyük rol oynadığından eğer evden çalışıyorsanız ve hala bir çalışma alanınız yoksa, girişimlere şimdiden başlamanızı öneririz.

Devamını oku
Moda Eskizleri Nasıl Çizilir?

Moda Eskizleri Nasıl Çizilir?

Moda dünyasından kişilerin hayal dünyasından ortaya çıkan tasarımları somut olarak çizimlerle aktarması sonucu kıyafetlerin geliştirilme, hazırlanma süreçleri başlar. Yani yeni tasarımlar biçilip dikilmeden önce elle çizilmiş eskizler halinde sunulur. Eskiz çizimlerin yapılması kıyafetlerin ve birtakım parçaların geliştirilmesinde oldukça etkilidir.

Devamını oku
Alışkanlıklarınızı Nasıl Yönetirsiniz?

Alışkanlıklarınızı Nasıl Yönetirsiniz?

Alışkanlıklarınızı yöneterek yaşamınızı değiştirmek sizin elinizde… Alışkanlıkların gücünü fark ederek insan ilişkilerinizi iyileştirebilir, daha sağlıklı ve zinde hissedebilir, düşünce kontrolü kazanabilir ve başarılarınızı arttırabilirsiniz. En basit tanımıyla bir davranışın sürekli tekrar edilerek otomatik hale getirilmesi olan alışkanlık; her birey üzerinde sihirli bir değnek etkisine sahiptir.

Devamını oku
Hikâye Anlatıcılığı Üzerine

Hikâye Anlatıcılığı Üzerine

Etkili bir hikâye anlatıcısı olmak sizlere pek çok alanda yarar sağlar. Çünkü hikâye anlatımını hayatın hemen her alanında kullanabilirsiniz. Hikâye anlatıcılığı becerisi kişiye büyük artılar kazandırır ve özellikle sahnede, iş hayatında, toplantılarda ve sunum yaparken kişinin kendini daha iyi ve rahat hissedebilmesine yardımcı olur. Hikâye anlatıcılığı kabiliyeti yüksek biri kendini daha iyi ifade etme, daha özgüvenli bir duruş sergileme noktasında da başarılı olur.

Devamını oku
Sanat Terapisi

Sanat Terapisi

Bilerek ya da farkında olmayarak gün boyu uğraştığımız stres ve kaos durumu, kimi zaman birtakım psikolojik problemlere ve farklı mental sorunlara sebep olabiliyor. Günümüz modern insanın en büyük problemlerinden biri olan stresle başa çıkmak için pek çok farklı yöntem bulunuyor. Son zamanlarda bu gibi sorunlarla başa çıkmanın en yaygın ve popüler yöntemlerinden biri ise sanat terapisi olarak öne çıkıyor.

Devamını oku
Sabun Nasıl Yapılır?

Sabun Nasıl Yapılır?

Evde kullandığımız temizlik malzemelerinin içerisinde birçok kimyasalın yer alması sabun gibi kişisel temizlik ürünlerini evde yapmayı daha cazip ve kıymetli hale getiriyor. Üstelik evde doğal sabun üretmek hiç de zor değil! Özellikle son yıllarda artan doğal ve ev yapımı merakıyla yeme içme ürünlerinin yanı sıra temizlik malzemeleri de evde yapılmaya başlandı. Siz de birkaç malzeme ile evde kendi sabununuzu kendiniz yapabilirsiniz.

Devamını oku
Sosyolojiye Dair Bilinmesi Gerekenler

Sosyolojiye Dair Bilinmesi Gerekenler

Toplum bilimi olarak da bilinen sosyoloji, toplum ve insanın etkileşimi konuları üzerinde çalışma yapan bir bilim dalıdır. Sosyolojinin ilgi konusu olan toplumsal araştırmalar, sokakta karşılaşan farklı bireyler arasındaki ilişkilerden küresel sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana yayılmış durumdadır. Sosyoloji tüm bu ilişki ağları, sosyal ilişki kalıpları, sosyal etkileşim ve günlük yaşam kültürü konuları üzerinde araştırmalar gerçekleştirir.

Devamını oku
Barista Nasıl Olunur

Barista Nasıl Olunur

Günlük hayatta vazgeçemediğimiz içecekler arasında yer alan kahve, birçok farklı türe sahip bulunmaktadır. Sert kahve çeşitlerinden aromalı kahvelere, yumuşak içimli kahve çeşitlerinden süt, krema, şurup gibi lezzetlerle hazırlanan kahvelere pek çok farklı kahve çeşidi vardır. Çoğu kahve dükkanında bu kahve çeşitlerinin her biri yer almaktadır. Gittiğiniz kahve dükkânında, arzu ettiğiniz kahve çeşidini sizler için hazırlayan kimseye “kahve barmeni” ya da daha yaygın ismiyle “barista” denmektedir

Devamını oku
Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

“Temiz enerjilere” duyulan ihtiyaç her geçen gün daha fazla artmaktadır. Çünkü fosil yakıtlı enerjiler atmosfere yaydıkları sera gazı ile iklim değişikliği ve çevre kirliliğinin en önemli sorumlusu olarak görülmektedir. Karbondioksit ve metan gibi sera gazı salınımları ile her geçen gün dünyanın ekolojik dengesini tehdit etmekte olan enerji kaynakları yerine temiz ve yenilenebilir özellikteki enerji kaynakları her ülke için daha fazla revaçta olmaya başlamaktadır.

Devamını oku
Karakalem Çalışmalarına Nasıl ve Nereden Başlanır?

Karakalem Çalışmalarına Nasıl ve Nereden Başlanır?

Kurşun kalem ya da kömür kalem ile gerçekleştirilen tek renk çizim sanatı olan karakalem, birçok insanın merak ve ilgi duyduğu resim sanatları arasında yer alır. Resim yapmak isteyen bir kişinin öğrenmesi gereken en temel teknik olan karakalem tekniğinde farklı renkler yerine aynı rengin farklı tonlarıyla resme boyut kazandırılır. Zaman içerisinde başlı başına bir sanat olagelen karakalem çoğunlukla portre çiziminde kullanılır.

Devamını oku
Diksiyon ve Etkili Konuşma

Diksiyon ve Etkili Konuşma

Doğru ve güzel konuşma pratikleri; kişilerin kurdukları iletişimde daha başarılı, daha özgüvenli ve daha samimi olmalarına yardımcı olur. Hiçbir insan doğuştan güzel konuşma yeteneğine sahip değildir. Zamanla konuşma sanatının inceliklerini öğrenerek ve pratikler geliştirerek, kişinin konuşma yeteneği gelişir.

Devamını oku
Güneş Enerjisi ve Teknolojisi

Güneş Enerjisi ve Teknolojisi

Türkiye’de ve dünyada enerji gereksinimi sürekli olarak artış göstermektedir. Enerji ihtiyacını karşılamada kullanılan fosil yakıtlar ise hızlı bir şekilde tükenmektedir. Üstelik fosil yakıt kullanımının olumsuz etkileri sebebiyle gezegenimizde ortam sıcaklıkları artış göstermekte, buzullar erimekte ve birtakım doğal felaketler meydana gelmektedir.

Devamını oku
Ev Dekorasyonu Tüyoları

Ev Dekorasyonu Tüyoları

Modern hayatın bir getirisi olarak insan yaşamının büyük bir kısmı kapalı alanlarda geçmektedir. Gününün önemli çoğunluğunu evde ve iş yerinde geçiren modern günümüz insanları için bu alanların psikolojik etkisi son derece büyüktür. Dekorasyon tüyoları ile içinde yaşanılan kapalı alanlar çok daha pozitif ve yaşanabilir hale getirilebilir. Dekorasyonun dinamik bir ruha sahip olması, bilinmesi ve yapılması gerekenlerin de zaman içinde değişmesine neden olmaktadır.

Devamını oku
İdeal İşinizi Nasıl Bulursunuz?

İdeal İşinizi Nasıl Bulursunuz?

Sevdiğiniz işi yapmak ve sizin için en ideal işi bulmak, daha mutlu ve sürdürülebilir bir iş yaşam için ilk kurallardan biri. Gerçekten yapmayı sevdiğiniz bir işte çalışıyor olmak sabahları bile daha mutlu uyanmanızı sağlar. Bu yüzden pek çok insan ideal işini aramakta ya da hayalindeki işi kurmakta. Peki ideal iş nasıl bulunur?

Devamını oku
Suşi Nasıl Yenir?

Suşi Nasıl Yenir?

Bir Japon mutfağı yemeği olan suşi, pirinç sirkesi (Mitzukan) ve şeker ile tatlandırılmış birçok defa yıkanıp pişirilmiş özel bir pirinç üstüne veya içine balık, diğer deniz ürünleri ya da sebze gibi malzemeler konarak servis edilir. Japonya çıkışlı bir yemek olmasına rağmen tüm Uzakdoğu ülkelerinde tüketilen suşi, özellikle son yıllarda ülkemizde de hayli ilgi görüyor.

Devamını oku
Yeme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları

Kısaca yeme alışkanlıklarındaki sapmalar olarak tanımlanan yeme bozukluğu, oldukça yaygın görülen psikiyatrik problemler arasında yer alır. Çoğunlukla genç kadınları etkilediği bilinen yeme bozukluğu özellikle ergenlik dönemindeki bireylerde ve genç erişkinlerde oldukça yaygındır. Son yıllarda gittikçe önem kazanan ve özellikle de gençlerde yaygınlığı ve sıklığı gittikçe artan yeme bozuklukları, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “önemli tıbbi durum” olarak tanımlanmaktadır.

Devamını oku
Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği

Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği

Üretimin ve çeşitliliğin devamı sağlanırken insanlık yaşamının daimî kılınabilmesi yani sürdürülebilmesi, gelecek kuşaklara ekonomik, ekolojik ve aynı zamanda sosyal koşulları devam ettirilebilen bir dünya bırakmanın ilk şartlarından biridir. Çevre-kalkınma ilişkisinin odağında yer alan tartışma konularından iklim değişikliği ise sürdürülebilirliğin odak noktalarından biri olarak karşımıza çıkar.

Devamını oku
İkna Stratejileri Nelerdir?

İkna Stratejileri Nelerdir?

İnsan yaşamının vazgeçilmez bir unsuru olan iletişim; geçmişten günümüze kadar olan süreçte sürekli olarak kullanılmıştır. Kişilerin birbirini anlaması ve kendi aralarında duygu, düşünce, bilgi ve haberlerin, akla gelebilecek her türlü biçim ve yolla karşılıklı aktarılması esasına dayanan iletişim pek çok farklı nedenden ötürü gerçekleştirilmektedir. İletişim hangi nedenden ötürü gerçekleştiriliyor olursa olsun, hemen her iletişimde bir ikna unsuru bulunur.

Devamını oku
Meditasyon Teknikleri

Meditasyon Teknikleri

Latince meditatio kelimesinden türemiş olan meditasyon, “derin düşünme” anlamına gelir. Bireyin iç huzur, sükunet ve değişik bilinç halleri elde etmesini; öz varlığına ulaşmasını sağlayan meditasyon bir zihin denetleme tekniği ve deneyimi olarak da tanımlanmaktadır. Günlük yaşantının yol açtığı yoğun tempo, gelecek kaygısı gibi problemler hem beden yorgunluğuna hem de strese neden olabilmektedir. Günümüzde stresle başa çıkabilmenin en pratik ve kolay çözümlerinden biri de meditasyon yapmaktır.

Devamını oku
Kendi Markanızı Nasıl Yaratırsınız?

Kendi Markanızı Nasıl Yaratırsınız?

Markalaşmak yalnızca ünlü kişilere mahsus bir kavram değildir, aslında her insan birer marka olabilir. Doğru stratejiler ve doğru adımlarla siz de kişisel markanızı oluşturabilir, çeşitli araçları kullanarak daha fazla görünürlük kazanabilirsiniz. 

Devamını oku
Bahçe Bakımı ve Tasarımı ile İlgili Önemli Hususlar

Bahçe Bakımı ve Tasarımı ile İlgili Önemli Hususlar

Günümüz modern insanı, sıkışıp kaldığı şehir hayatında kendisine az da olsa rahat nefes alacağı mekanlar oluşturma; doğayla bağ kurabileceği küçük de olsa bir bahçe tanzim etme gereksinimi hissetmektedir. Şüphesiz bulunduğu her yeri güzelleştiren estetik, görselliğe dayalı peyzaj çalışmaları ve bahçe düzenlemelerinde de devreye giriyor. Peyzaj çalışmaları hakkında temel bilgiler edinerek, bahçe bakımı konusunda yeni şeyler öğrenerek kendinize şehir içinde de doğal bir dünya yaratabilirsiniz.

Devamını oku